Sohbet Mekânı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldin Misafir, umarım sitemizde iyi vakit geçirirsin.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ve Bitti...

YazarMesaj
Martı
Yönetici
Yönetici
Martı

Ruh Hâli : 40
Takımı : 4
Para : 382
Rep Gücü : 17
İş/Hobiler : İşsiz Öğrenci Filozof Lavuğu

Kişi Sayfası
Uyarı: Yok

Ve Bitti... Empty
MesajKonu: Ve Bitti...   Ve Bitti... Icon_minitimeC.tesi Mart 20, 2010 2:59 am

Olur ya bir anınızı hatırlarsınız.Hatırladığınız zaman bazen mutlu olur,bazen üzülür,bazen hüzünlenir ve gözlerinizin altı nemlenir,bazen de o günlere lanet edip hatırlamak istemezsiniz.Ben de anılarımı hatırladıkça bazen mutlu olur,bazen üzülür,bazen hüzünlenir bazen de o günlere lanet ederim ama en değerli hazinelerimden olan hatırlatmak ve anımsatmaktan çekinmediğim anılarımın her zaman kıymetini bilirim.Arkadaşlarımı,dostlarımı,emeklerimi,hayallerimi,umutlarımı hatta bu zaman diliminde yakınlarımı kaybettim ama anılarımı kaybetmedim.Arkadaş ve dostlarım gücüm tükendiği zaman beni terkettiler,arkamda durmaktan çekindiler;sıkıca tutunduğum hayallerim,umutlarımdan ise vazgeçmek zorunda kaldım fakat ne ben anılarımdan vazgeçebildim,ne de anılarım benden vazgeçebildi.
Benim de bazıları gibi hatırladıkça utandığım hatalarım vardı.Bu yaptığım hataları anımsayınca bazen kendime kızdım,bazen kendimi üzdüm,bazen kendime küfrettim,lanet okudum ama en çok kendimi sorguladım.Herkesinki gibi benim gittiğim yolda da taşlar,engeller vardı.Bazı taşlar o kadar küçük,o kadar kuvvetsiz olduğundan takılmamı bile sağlayamazken bazı taşlar takılıp tökezlememe,bazıları ise düşmeme neden oluyordu.Bu taşları bir şekilde geçiyordum,tökezlemem durur,düştüysem de ayağa kalkabilirdim ama bir taş vardı ki beni yere düşürdükten sonra ayağa kalkmamı sağlayan umut ve hayallerimi benden çalmıştı.Bu taş o kadar kuvvetli ve lanetliydi ki bana dost sandıklarımın kirli ellerini uzatarak bana yardım etmemelerini ve onların oradan uzaklaştığını göstermişti.Gücümü yitirdiğim için uzun bir süre ayağa kalkamamıştım ta ki gerçek bir dost elini uzatana kadar...
Cp-Tr Dönemi
İlk üye olduğum siteydi Cp-Tr.İşte normal bir Kulüp Penguen sitesiydi.Mart 2008'de üye olmuştum.Daha o zamanlar 14 yaşında Lise 1. sınıfa giden,gerizekâlı ama en azından mutlu bir bireydim.Sitede fazladan bir hesap açtığım için sürekli dışlandım,oysa ki nereden bilebilirdim bunun yasak olduğunu?Sitede birkaç arkadaşım oldu,ilki Orangeburn97(Furkan) idi.Benden dört yaş küçük olmasına rağmen iyi anlaşıyorduk.Sonra bayağı iyi arkadaş,kanka derken iyi birer dost olmuştuk.Bize takan yetkililere ve yöneticilere arkalarından küfreder,dalga geçerdik.Ulan o muhabbetleri hiç unutmuyorum."Orspu çocuğu Knuckles bana uyarı verdi.""Allah belasını versin onun gibi Adminin.""Besle kargayı s.ksin ebeni. Ve Bitti... 855343 ".Arada sırada küserdik de tabii,hangi arkadaşlıkta olmaz?Mert Yaşar muhabbetleri de hiç unutulacak gibi değildi.
İşte sonra Dark Man(Ogün),Miraage,Orkunjames,Casska felan derken bayağı bir arkadaşım olmuştu.Fazladan bir hesap açtığımdan dolayı yetkililerin gözünde kötü bir yere sahiptim.Kısa bir süre sonra da zaten tüm denetleyiciler editörler hepsi bana kıl oldu.Yetkililer açtığım konuları bir bahane ile kilitleyip dururdu.Ayriyetten sitede sevilmediğimi de hep hissettirmişlerdir.Multi Hesap denildiği zaman akıllara hep ben gelirdim.
Nisan ayında yapmadığım mallığı hatırlamıyorum.Biri kalpli resim koyunca kınamak,Amerikan Bayraklı resim konunca resmi koyan kişinin Türklüğünden şüphelenmek,Furkan'ın çıkarttığı dergilere "At y.rrağı gibi olmuş demek."... Ve Bitti... 855343
Ben bunu dediğim zaman zaten Furkan ile kavga etmiştik.Furkan'ın orada ettiği sözü de unutamıyorum:"Girme benimle laf yarışına,sokarım seni at yarışına.".O gün ikimiz de birbirimizin damarına basmıştık zaten.Ardından bayağı bir tartışmıştık.Siteye de yansıtmıştık bunu.İkimize de lâkap takarlardı şerefsiz yetkililer.Hatta Fruko'nun lâkabı postçu,benimki de multiciydi.İşte bir gün oturduk konuştuk barıştık özür diledik birbirimizden ve aynı gün ciddi anlamda kavga ettik.Ve kavganın sebebi ise paylaşımlardı.Ortak bulduğumuz paylaşımları senin benim muhabbetiyle b.kunu çıkartarak kavga çıkarttık ve siteyi ayağa kaldırmıştık.Messenger'da birbirimizi engellemiştik.Sonra iyi b.k yediğimi anlamıştım ama gönül kırılmış bir kere,hiçbir şey yapamazsın.O aralarda Miraage de bana Cptrtr'yi göstermişti,bir arkadaşı mı kurmuş ne?Üye olmamı istemişti ben de olmuştum.70 mesajı vardı sitenin.Pek ilgilenmedim ve Cp-Tr'ye geri döndüm.
Forum oyunlarında yetkililerle aramı düzeltmiştim ama bu sefer de yöneticilerle aramı bozmuştum.4 Nisan günü siteye İngiliz Bayrağı konulduğunu görünce bayağı kızmıştım.Derdimi insan gibi de anlatabilirdim tabii ama ben yine sert konuştum.O günden sonra bana daha da şerefsizmişim gibi davrandılar.Zaten bir günlüğüne de atılmıştım.
Sitenin kurucusu Tamer Messenger'dan ana avrat sayıp beni aşağılamıştı,ne de olsa o bayrağı oraya koyan oydu.Karşılıklı küfürleşmişsek de en çok küfürü ben yedim.Ortam sakinleştikten sonra özür dilemiştim,Tamer de özür dilemişti.Neyse konuşup anlaştıktan sonra Tamer benim yasağımı kaldırmıştı fakat o gün siteye girmek istemedim.Girmemiştim de.O anki psikolojim neydi inanın ki kavrayabilmiş değilim."Ben cezamı hakkettim,çekeceğim." psikolojisi miydi yoksa "Cezanızdan korkmuyorum." iması mıydı?Kavga bittikten sonra Tamer sitede fazla aktif olduğumu söyleyip ve bundan dolayı da Destek Ekibi rütbesini hakkettiğimi söylemişti.Sevinmiştim ama kabul etmemiştim.Aslında o rütbeyi istiyordum fakat sitedeki ailenin içinde yerim olmadığını hatırlayınca "Yapamam." bahanesi ile reddettim.Rütbeyi kabul etmediğim için üzgündüm fakat şundan emindim ki o rütbeyi kabul etseydim yine bir bahane ile rütbem elimden alınacaktı,o zamansa daha fazla üzülecektim.Bunları dedikten sonra siteyi Türk Bayrağı ile donatmışlardı ama artık hiçbirinin bir anlamı yoktu benim için.
Forumda hep özel üye olmak istemişimdir.Özel Üye Bölümü'nün içinde ne vardı bilmek isterdim.Siteye üye olduğum zaman 1500 mesaj atan özel üye oluyordu.Mesajım 1100'lerdeyken bu sınır 2000 mesaj oldu.İçimdeki o heves kırılmıştı ama devam edecektim elbet.Zaman geçti ve mesajımı 1750 yapabilmiştim.Cp-Tr için fedakârlık yaptığımı da hatırlıyorum,aptalca ve gereksiz bir fedakârlık.Dört gün okulu asıp evde Cp-Tr ile ilgileniyordum.Özel üye olmaya az kalmıştım.Mesaj sayım 1952 oldu,ha gayret 48 mesaj daha derken bir baktım mesaj sayım dört gün önceki gibi 1750 olmuştu.Sebep ise sitenin geri alınışı olmuş ve site dört gün önceki hâline dönmüştü.Dört gün okulu boş yere asmıştım.Tebrikler gerizekâlı...
Başka bir günse bir yöneticinin kurallara uymadığını görmüştüm ve onu uyarınca yönetici bayağı sert çıkmıştı.Tabii ben durur muyum,bu davranışının yanlış olduğunu söyledim,destek alınca da götveren yönetici bana bir uyarı çakmıştı. Ve Bitti... 855343
Furkan da postçu lâkabıyla bilindiğinden işte mesaj kastığını bahane ederek Mayıs'a kadar atmışlardı.Ulan asıl multici oydu he,adamın en az 10 hesabı vardı.Hatırladıkça gülemeden edemiyorum. Ve Bitti... 855343
Ben sürekli dışlanıp tersleniyordum.Hiçbir konuya karışmayacağım konusunda bir karar almıştım kendimce ve bu kararıma uyuyordum ta ki Mayıs'ın başında Öğrenci Marşı adı altında İstiklâl Marşı ile dalga geçen marşı görene kadar.Bayağı kızmıştım ama yine de sakin ve sert bir şekilde uyarmıştım,uyarmaz olaydım.Adam her türlü piçliği yaptı.İbnetör utanmasa ana avrat sayacaktı.Ardından ibnetör yönetici geldi,bu şerefsiz "Şehit evladıyım." diye yalan söyleyince saftrik yönetici hemen bunu yuttu.Önce benim tarafımda olan kişiler ben cezamı aldıktan sonra benim aleyhime konuşmaya başladılar.Ortadaki herhangi bir şey olsaydı sesimi çıkartmadan s.ktir olup giderdim ama olay böyle değildi.Acaba yine abartıyor muydum?Bunu düşünmek için iki gün siteye girmedim.Çok düşündüm ama haklı olduğumdan emindim ve hatta geçmişimde o kadar mallık yaptığımı kabullenmeme rağmen bunu bir mallık olarak görmüyorum,cidden iyi bile yapmışım.İki gün sonra siteye girdiğimde yönetici sırf bana kıllık olsun diye konuyu sabit yapmıştı.Bir anket eklenmişti,gitsin mi yoksa kalsın mı diye.Hemen "Gitsin" oyu verdim.Sonuçlar çıkınca yıkılmıştım.4 Gitsin 8 Kalsın oyu vardı."Yuh aq." dedim kendi kendime.Anlamıştım artık bu aileye ait olmadığımı.Sitede istenmediğim gözler önüne serildiği gün,6 Mayıs 2008 tarihinde ayrıldım,bir yazı da yazmıştım hatta.İşte bir iki kişi yorumunu yaptıktan sonra bir yetkili sadece haklı olduğumu belirterek konuyu kilitlemişti.Bu yazımdan sonra o lanet olası herifin lanet olası konusuna ise son kez baktım."Türklük atılsın.","Böyle dengesiz üyelerin forumda yeri yok.","Her şeyi kullanıyorsun,haksızsın." gibisinden kin ve nefret dolu yorumlar ile dolmuştu konu.O kadar iğrenç yorumlardı ki hepsini okuyamadım bile.Fakat yüzümü güldürecek bir yorum vardı en dipte.Yorum OrkunJames'e aitti ve bana hak veriyordu.Bir de yetkili olan Sinem'in yorumu vardı.Evet,en başta aramız kötü olduğundan benim konularımı abidik gubidik sebeplerle kilitleyen fakat forum oyunları ile aramı düzelttiğim şu yetkili Sinem.O da bu marşın uygun olmadığını söylemişti.Üstüne bir de "Bu konu yüzünden arkadaşlarımızı kaybettik." demişti.Beni arkadaşı olarak görmesine sevinmiştim,ayrılıyordum ama en azından herkesin dışlamasıyla ayrılmıyordum.
Hani bu sitede edindiğim arkadaş çevrem vardı ya,işte toz oldu.Meğerse hepsi ben siteye üyeymişim diye benimle arkadaşlık ediyormuş.Bir Orkunjames arkadaşım beni diğerleri gibi tersleyip engellememişti,bunun için onun o günden beri benim için önemli bir yeri olmaktadır.
Dünya'da 200'den fazla ülke var ve her bir ülkenin bir Milli Marşı var fakat...
En kötü koşullarda bile devletin yardımı olmadan sadece halkın azmi,anne ve babaların evlatları ile kendisinden üstün düşmanlarını tek başına yenebilen,
Bu kahramanlıklar adına yapılan Milli Marş yarışmasına sırf para ödülünden dolayı katılmak istemeyen ve durumu iyi olmadığı hâlde para ödülünü kabul etmeyen,Milli Marş'ını halkına hediye eden onurlu şaire sahip olan,
Ve ne yazık ki kendi Marşı ile dalga geçebilen gençliğe sahip olan tek bir ülke var...
Site İşlerine Karışma Dönemim
Ayrıldıktan sonra Casska FrmGeyik diye bir site kurmuştu.Sitenin ilk üyesi bendim.FrmGeyik'te yetki almayı reddetmiştim,sadece takılmak için üye olmuştum.Bir yandan da Cptrtr'de aktif olmaya başladım.Sitede Dartz(Engin),Ali ve sitenin kurucusu olan Murat vardı;diğer üyeler siteye uğramıyordu zaten Dartz ben yetkili olduktan sonra yetkisini bırakmıştım.Gerçi kimse aktif değildi,arada sırada siteden iki yönetici giriyordu,kurucunun girdiği de yoktu.50 mesaj attıktan sonra başvuru yapmıştım ve Destek Ekibi üyesi olmuştum.Çok sevinmiştim çünkü ilk defa bir sitede rütbem olmuştu.O günden sonra hep konu açıp paylaşım yapmaya başlamıştım.
Bir hafta sonra Furkan'ı tekrar ekledim ve iyi bir haberimin olduğunu söyleyerek "Siteden ayrıldım sevinmişsindir." dedim.Fruko ise "S.kerim siteni ibne adminin teki hesabımı sildi." dedikten sonra ettiğimiz kavgaların anlamsız olduğunu anlamıştık,keşke daha önce anlasaydık.
Bu iki siteyle uğraştıktan sonra iki siteyi tanıştırıp,siteleri dost site hâline getirmeyi amaçlamıştım,bundan dolayı da iki sitede de diğer siteleri tanıtan konu açmıştım.Siteleri dost etmeyi felan başaramamıştım,sadece Dartz FrmGeyik'e üye oldu ve orada yetki aldı.Bense Cptrtr ile ilgilenmeyi tercih etmiştim.
Haziran ayına kadar Cptrtr ile ilgilendim ve Haziran ayının başında sitede denetleyici olmuştum.Artık raporlara bağlı değildim,kurallara uygun olmayan konuları taşıyabilir,kilitleyebilir hatta silebilirdim.Çok mutlu bir andı o an.
Haziran ayı yine çok boş geçmişti.Ben bazen FrmGeyik'e girip mesaj atıyordum,FrmGeyik ile ilgilenmekten çok Cptrtr ile ilgileniyordum.
Cptrtr'ye karşı neden bilmiyorum ama böyle ilgilenmeye devam edersem ilerde çok iyi bir site olacağına karşı güçlü bir umut besliyordum.Aslında benim istediğim güçlü bir site değil,büyük bir aileydi.Cp-Tr'de arasına alınmadığım kadar büyük fakat içinde satılma,küslük,ayrılık gibi lanetlerin olmadığı bir aile...
Haziran ayının sonuna doğru siteye kimse girmeyince emeklerimin boşa gittiğini düşünmeye başlamıştım,galiba ben düşündüğüm büyük aileyi kuramayacak kadar güçsüz,zavallı birisiydim.Cptrtr ile olan tüm umutlarım,heveslerim yavaş yavaş kurumaya başlıyordu.
Siteyi bırakma isteğim doğmuştu.Fakat o kadar güzel bir şey olmuştu ki bu saçma düşüncelerden arınmıştım.Yönetici olmuştum...
Yönetici olduğum zaman Cp-Tr'deki yöneticiler kadar gaddar olmayacağıma,üyelerin kalbini kırmadan onları uyaracağıma ve üyenin kural çiğnememesi için elinden geleni yapan bir yönetici olacağıma yemin etmiştim kendi kendime.
Furkan'a yönetici olduğumu hemen söylemiştim.Dostça bir tavırla beni tebrik etmişti.İlk defa yönetici olduğumdan dolayı hiçbir tecrübem yoktu.Sağolsun Furkan imdadıma yetişmiş,bana önemli şeyleri öğretmişti.Zaten siteye onun öğrettiği şeylerle bir sürü yeni şey eklemiştim.Siteye Türk Bayrağı,Ruh Hâli,Takım modu,ifadeleri felan hep onun sayesinde eklemiştim.
Haziran'ın son haftasında Furkan,TrCp'yi kurmuş,hazırlaması da bir haftasını almıştı.Bana da kurduğunu zaten Temmuz'un ilk haftasında söylemişti.İlk üye de bendim.Siteyi gayet iyi tasarlamıştı,ne de olsa bir haftasını vermişti.Ben 4-5 konu açtıktan sonra tekrar Cptrtr ile ilgilendim.
Cptrtr'ye Furkan da üye olmuştu.Geceleyin Furkan'la canımız sıkıldığı zaman Cptrtr'de forum oyunlarında oyun oynar veya diğer konulara mesaj atardık.Böylece site sürekli ilerleme hâlini almıştı.Sitede takılırken bana arkadaşlık eden Furkan sayesinde siteye olan ilgim,hayallerim,güvenim,umudum hepsi artmıştı.Artık emindim Cptrtr'nin büyük bir aile olacağına...
"TrCp'ye tekrar bakayım." dedim kendime.Girdiğimde çok şaşırmıştım,site çok çabuk gelişmişti.15 üye,500 mesaj ile daha da ilerlemeye devam ediyordu.Cptrtr'nin yanında artık TrCp ile de ilgileniyordum.Önümde her iki site açık olurdu.Kulüp Penguense gelişmekte olduğundan tüm Kulüp Penguen siteleri de gelişiyordu.Cptrtr'ye açtığım konuları TrCp'ye de açmıştım.Siteye girdiğim zaman yenilikleri yazmaya başlamıştım.Bunun üzerine de Haber Editörü oldum,bir hafta sonra denenmek için denetleyici oldum.Herkes tebrik etmişti,ne bir kıskançlık ne bir yer kapmaca hiç böyle bokluklara yer yoktu o sitede.Ayrıca sırf hakkımla almışımdır tüm rütbeleri,Furkan'ın "Aaaa bu arkadaşım al rütbe." diye rütbe verdiğini de hiç görmedim zaten.Bu hoşgörü ve dostluk ortamından dolayı TrCp,Cptrtr'yi geçmişti.1000. mesajı onlar çoktan atmıştı.
TrCp'nin ilk kardeş sitesiydi Cptrhareketforum.Furkan bu sitede bayağı aktif idi fakat orada Kroglen isimli ibne bir yönetici vardı.Kafasına göre şeyler yapıyordu.Bu arkadaş TrCp'ye üye olduktan sonra Furkan'dan yöneticilik istedi fakat Furkan bunu reddedince Kroglen,TrCp'yi hackleyeceğini söylemişti fakat hackleye hackleye yönetici olduğu site olan Cptrhareketforum'u hacklemişti.Cptrhareketforum'daki herkes çaresizdi.Furkan ile ben de ona o günden beri şişman birisi olduğundan dolayı ayı demeye başlamıştık.Paint ile bir sürü tasarımlar yapmıştım,Furkan da Photoshop kullanmıştı.Keşke yaptığım tasarımlar şu anda elimde olsaydı.
TrCp'de yaşadığım olumsuzluklar da vardı tabii.Penguen Şifreleri bölümünde Ömer isimli The Destroyer lâkaplı birisi kendi penguenini paylaşmıştı.Ben de kendisine neden penguenini paylaştığını sorup buna gerek olmadığını söylemiştim.O ise sert bir dille kendi penguenim olan Kinder Gray'i paylaşmadığım için beni kınamıştı.Bu yediğim fırçanın etkisiyle sinirli bir şekilde kendi penguenimi paylaşmak istemediğimi,onun bana özel olduğunu söylemiştim.Furkan olaya el koymuş,ikimizi azarladıktan sonra böyle kavga etmeye devam edersek ikimizin de uyarı yiyeceğini sertçe belirtmişti.Ardından doğal olarak gıkımızı çıkartamadık. Ve Bitti... 855343
Bir de Banujuk ile yaptığımız kavga vardı.Furkan'ın site için düzenlediği yarışmaların 3.sünde 75 altın ödül vardı.Banujuk kodu bulmuş fakat bir harfini yanlış yazmıştı.Ondan sonra saklanılan kodu ben de bulmuştum,hatasız kodu yazınca da ödülü almıştım.Buna kızan Banujuk beni hırsız ilan etmişti. Ve Bitti... 49874
Buna bozulduğum için kazandığım 75 .mına koyduğumun sanal altını Banujuk'a vermek istedim fakat o,altınları istememişti.Ben de hiç altını olmayan Erturul'a bağışlamıştım.Bu olumsuzluklara karşın beni bu sitede de istemeyenlerin olduğunu gördüm.Galiba ayrılacaktım...
Ayrılmak istediğimi Furkan'a söyleyince Furkan kararımı anlamsız bulup,saçmaladığımı söylemişti.Aslında haklıydı da,bir yerde beni isteyen kişilerin olduğu gibi istemeyen kişiler de olacaktı.Furkan beni teselli ettikten sonra vazgeçtim bu kararımdan.
Cptrtr'de Furkan denetleyici olmuştu.Beraber attığımız mesajlarla Cptrtr büyük bir adım atmış,site 2000. mesajına ulaşmıştı fakat Cptrtr 2000. mesajını TrCp'nin 2000. mesajını atmasından sonra attı.Neyse işte bu adımdan sonra Cptrtr'nin hedefleri belirlendi.
Hedefler şöyleydi,
1000. Mesaj
5000. Mesaj
10.000 Mesaj
20.000 Mesaj
50.000 Mesaj
TrCp ile daha fazla ilgileniyordum o aralar.Sadece ben değil,Furkan'ın Cptrtv'deki tüm arkadaşları siteye üye olup ilgileniyordu.
Şimdi diyeceksiniz ki Cptrtv de ne(kimi kandırıyorum s.kinizde bile değil),onu da kısaca bir anlatayım.
Furkan ve Cptrtv
Cptrtv Mayıs 2008 tarihinde kurulmuş bir forumdu.Furkan da ilk üyelerinden birisiydi.Sitedeki en fazla mesaj da Furkan'a aitti,zaten kendisi çok hızlı mesaj atan -postçu da diyebiliriz Ve Bitti... 855343 - bir bireydir.Furkan'ın bu sitede çok emeği geçmesine rağmen anlaşamadığı kişiler vardı.Hande,Banujuk,aec gibi...
Bu kişilerle sürekli tartışır ve onların kural çiğnediğini savunurdu.Sitenin yöneticisi Utkuseben,Furkan'ı sevdiği için hep onu desteklerdi.Furkan sitede aktif olduğu için sürekli rütbe atlıyordu hatta editörlüğe kadar rütbe atlamıştır.
Bir keresinde bu siteye benim de üye olmamı istemişti.Bu üyeler Cp-Tr'deki üyeler olduğundan ve beni dışlayacaklarını bildiğimden dolayı siteye üye olmadım.Bir keresinde de üye olup tartışmalarında kendisini desteklememi istemişti.Bunu da yapmadım çünkü kendisinin de hataları vardı.Arkadaşımın hatasını savunsaydım,o haksız olduğu konularda bile kendisinin haklı olduğuna inanacaktı ve haksız olduğunu görünce inandığı şeyin yanlış olduğunu görünce hayal kırıklığına uğrayacaktı.Bir arkadaş olarak yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisiydi bu.
Bu aec ise süper denetleyici idi o zamanlar.Furkan'ın başarılarını hazmedemeyince çok sinsice bir plan kurmuş.Yetkisini kullanarak Furkan'ı siteden attırmayı amaçlamıştı.Forumdaki bir konuda bu ikisi karşılıklı mesajlar atarken bu aec kendi mesajlarını silmiş ve Furkan'ın mesajlarının üst üste olmasını sağlayarak kural çiğnemesini sağlamıştı.Onu seven yönetici Utkuseben de aec lavuğuna inanarak Furkan'ı siteden atmıştı.Furkan buna çok üzülmüştü fakat üzüntüsünü belli etmemek için elinden geleni de yapıyordu.İşte Furkan TrCp'yi de bu siteden atıldıktan sonra kurmuştu...
--------------------------------------------
TrCp'de çalıştıkça rütbe atlıyordum,işte denetleyici,süper denetleyici felan derken Furkan sitedeki içeriklerinin bir site tarafından çalındığını söyledi.Karşılaştığım ilk hırsızlık olayıydı bu.Verdiği siteye girdiğim zaman Cptrtr'nin içeriklerine de rastladım.Cptrtr'nin portalındaki resimleri de aşırmaktan çekinmemişlerdi.Hırsızlığa karşı da ilk defa savaşacaktım.Furkan'la beraber siteye dalıp küfrettik hemen.Site baştan aşağı küfürle dolmuştu.Bunun sonunda hırsız yönetici kıçıma tekmeyi bastıktan sonra IP'ye de bir göz atıp siteyle erişimimi de engellemişti.Modemi kapatıp açınca veya bazı programlar kullanınca IP'nin değiştiğini bilmiyordum o zamanlar tabii.Sonra Furkan bu lavukla Messenger aracılığıyla görüşüp anlaşmışlar,TrCp ile bu ibnelerin sitesi kardeş site oldu."Furkan'ın vardır bir bildiği." dedim ve uzatmadım.İki site kardeş site olduğu zaman öğrendim ki bu hırsızın ismi Arda idi.Bir de Troy364 lakâplı ezik yardımcısını da tanıdım.Bunlardan şüphelenerek Cptrtr'ye ise sadece yöneticilerin girebileceği "Yönetici Kurulu" açtım.Bir iki gün sorunsuz geçse de bir gün bu ibişlerin sitesine girdiğim zaman Cptrtr'den 10,TrCp'den de Penguen Şifreleri'ni çaldığını gördüm.Yönetim Kurulu'na çalınan konuların,konuların kime ait olduğunu,nelerin çalındığını anlatan bir rapor yazmıştım.Raporu yazdıktan sonra bu olayı Furkan'a da söylemiştim,o da çok kızmıştı.Birkaç dakika sonra Cptrtr'nin kurucusu Murat bu raporu kopyalayıp TrCp'ye koyup ikimizin hazırladığını söylemişti.Bu yalanının üstünde fazla durmadım.Bu Arda lavuğu yediği haltı inkâr edince bizi,yalanını çökertme zahmetine sokmuştu.Tarihlerle kodlarla onların hırsız olduğu kanıtlanınca TrCp ile bunların sitesi arasındaki kardeşlik kesildi ve bu iki dürzü siteden atıldı.
Ertesi gün TrCp'ye bakınca TrCp'ye birinin üye olduğunu farkettim.Bu kişi sürekli Furkan'ı aşağılıyor ve sitenin her yerinde küfür ediyordu.Kuralları bilip de uymadığı belliydi.Bunu Furkan farkedince üyeyi hemen atıp,bu gfb lakâplı kişinin kim olduğunu ve bilen kişinin de altınla ödülendirileceği bir yarışma düzenlemişti.Furkan'a bu kişinin kim olduğunu sordum.Yarışmadan dolayı söylemedi.Birkaç tahminde bulundum Utkuseben,Banujuk da bunların içindeydi.Tahminleri tutturamayınca yarışmaya katılmayacağıma dair söz verirsem söyleyeceğini söylemişti.Söz verdikten sonra bu şahısın aec olduğunu öğrenmiştim.Bu köpekliğinden sonra onun Furkan'ın başarılarını hazmedemediğini anlamıştık.Hatta Paintle Anti Aec imzası yapmıştım.İlk yaptığım imzaydı o. Ve Bitti... 855343
O imzayı ise bir yerleri karıştırarak bulabildim,şans işte.
Ve Bitti... Antiaecbp9
Furkan da bu imzayı beğenerek Cptrtv'nin her yanına yeni üyeliği ile koymuştu.Aec alçaklığını orada da göstererek Furkan'ın mesajlarını "Ben aptalım,ben salağım." tarzındaki yazılarla değiştirdi.O günden sonra Furkan'ın Cptrtv ile ilgisi olmadı.
Sitenin ilerlediğini gören Dartz Cptrtr'de yöneticilik başvurusu yapmıştı.O zaman kendisini sevdiğim için Murat'ın iznini alarak yönetici yapmıştım.Kendisinin aktifliğini görmeyince rütbesini tekrar almak zorunda kaldık.Siteyle bir ben,bir Furkan,bir de arada sırada Murat ilgileniyordu.
20 Temmuz'da o zamanların büyük sitelerinden biri olan,Cp-Tr'nin düşman sitesi olan CpTr'ye kimliğimi gizleyerek Aslansütü adıyla üye olmuştum.Sitenin kurucusu benim yaşıtım olan Yılmaz isimli pezevenk bir gençti.Sitenin üyeleri,"Yılmaz kendinden küçük bir kıza sarktı." iddialarıyla siteyi terketmişlerdi.CpTr güzel bir aile idi.Cp-Tr'deki gibi ayrılan üyeler hain olarak görünmüyor ve görülmediği gibi de hoş karşılanıyordu.Herkes birbirinin düşüncelerine saygı gösterirdi.Eğer bir düşünceye hak verilmiyorsa "Ben öyle düşünmüyorum..." şeklinde bir cümle ile başlarlardı site üyeleri.Kavga ne kadar azsa ayrılma da o kadar azdı.Mesaj,konu ve üye sayısı Cp-Tr'den daha azdı fakat tam bir aile ortamı vardı bu sitede.Maalesef ki bahsettiğim iddiadan sonra sitenin sevgili üyeleri siteyi terk edip Cp-Tr'ye geçtiler,hatta bazıları ayrılmakla yetinmeyip eski yuvalarına küfürlü,hakaretli,argolu saldırılar yapmışlardı.İlk başta amacım Cp-Tr'nin haksız olduğunu düşündüğümü duyuyarak buradaki ailenin arasına katılmaktı ama sürekli küfrettiğimden dolayı ibneler hesabımı silmişlerdi.Sorun değildi,aynı hesabı tekrar açıp tekrar küfrederdim.Küfrettim,hesabım silindi,tekrar hesap açtım.Bu böyle gitti.Bir gün Cp-Tr'de "Aslansütü Hangi Şerefsiz" isimli konuyu görünce küfretmekten vazgeçtim.Siteye misafir olarak girdiğimden konuyu göremiyordum fakat sitenin kurucusu Tamer'in de o konuya mesaj attığını görmüştüm.
Ağustos ayında TrCp'de Furkan'ın yakın bir arkadaşı olan Yiğit ile tanıştım.İkimiz de arkadaş,dost olmaya başlamıştık.Hatta Furkan'ı da konuşmaya davet edip oyunlar da
oynardık. Ve Bitti... 966503
Ağustos ayının başında yarışma karakteri yapmak istemiştim.Bu fikri Murat da beğenmişti fakat yarışma karakterinin ismi çok özentiydi.Cp-Tr'deki yarışma karakteri Tr Hopper gibi bir isme sahipti.Cptrtr Hopper koyulmuştu ismi.Beğenmemiştim,fikrimi de Murat ile paylaşınca bu yarışma karakteri işini bana bıraktı.Yarışma karakterinin ismine kuşum Tombiş'in ismini vermiştim.Murat'a da söylemiştim.İlgilenmedi.Bir iki fikrini sorunca da terslemişti.Bu işin daha da üstüne gitmedim.
Cptr.hareketforum'u Kroglen ayısı yıktıktan sonra Furkan,kardeş siteliği bitirmişti.Bitirdikten bir iki hafta sonra başka bir kardeş site aramaya başladı.Bir site bulmuştu,kendi sitesine benzer bir site.Bulduğu bu site Onlinepenguins idi.Kurucusu Tlgbtn adlı birisiydi.İsmi adından da belli olduğu gibi Tolga Batuhan idi.Site yeniydi,Furkan'ınki gibi Haziran'da açılmıştı.İki sitenin kurucuları,birbirlerinin sitelerine üye olmuşlardı.Sitenin kardeş siteliği iyi gidiyordu ta ki OnlinePenguins'teki yöneticilerden biri olan (P)Aslı,Furkan'ı siteden atana kadar.
Aslı'yı ilk defa burada görmüyordum,kendisi ayrıca Cp-Tr'de kendini beğenmiş bir üyeydi,iyi bir paylaşımcı olmasına karşın yapılan küçücük hatalara bile tahammülü yoktu.Bildim bileli Furkan ile hep sorunu olmuştur.Furkan da onu hiç sevmezdi zaten.Cp-Tr'den ayrılmadan önce ikisinin arasındaki bu şiddetli tartışmalarının nedenini bir gün sormuştum,Furkan hemen cevaplayıvermişti:
"Benim güzel bir sitem vardı.Sitem hızlıca ilerliyordu.Bir gün onu yönetici yapmıştım.İkimiz de siteyi güzelcene yönetiyorduk fakat nedenini bilmiyorum ama bir gün kendisi tüm forumları silmişti.İşte o günden beri kendisinden hep iğrenmişimdir... ".
Furkan bunları kısa bir özetle geçtikten sonra ikisinin arasındaki düşmanlığın siteden dolayı doğduğunu anlamıştım.Furkan kardeş siteliği sildikten sonra OnlinePenguins'i hacklemeye karar vermişti.Yaptığı araştırmalarla Yetkinforum'a yapılan hacklemelerin Cookie Editor adlı programla yapıldığını öğrenmişti.Benim de ona yardım etmemi isteyince hemen indirdim bu programı.Kısa bir araştırmayla bu programla nasıl hackleme yapılacağını bulmuştum.İkimiz de tüm gücümüzle hacklemeye çalıştık fakat ne yaptıysak fayda etmemişti,bu işi de elimize yüzümüze bulaştırmıştık.O günden sonra bir daha bu tür zımbırtılarla,faydasız işlerle uğraşmadık.
O zamanlar hep sabahlardım.Gece değil sabah 8'e kadar oynar,akşam 4-5 gibi kalkardım.Geceleyin bir üye bana siteden özel mesaj atarak E-Posta adresini vererek eklememi istedi.Eklediğim zaman birkaç yardım istedi.Yardımını ettikten sonra birkaç tane de bilgi istedi.Oyun hakkında bilgi de verdim.Sonra havadan sudan muhabbet etmeye başladık derken bir baktım sabah saat 6 olmuştu.O saatlerde hava mükemmel soğuk fakat soğuk olduğu kadar da güzeldi.Birkaç soluk aldıktan sonra sızmıştım.
11 Ağustos günü TrCp ile Cptrtr'yi kardeş site yapmayı düşündüm.Furkan'a sorduğum zaman çok samimi bir şekilde kabul etmişti,Murat da kabul edince iki site kardeş site olmuştu.Hep bunu hayal ettiğimden dolayı öyle mutlu olmuştum ki anlatamam.
Cptrtr'de bir gün kuralları bilmeyen birisi siteye üye olmuştu.Kuralları bilmediğinden yanlış yere konu açıyor,üst üste mesaj atıyordu.Yönetici olduğum zaman kendime verdiğim sözü hatırlamıştım.Bundan dolayı bu üyeyi azarlamadan kızmadan nazik bir ifadeyle uyardım.Üye beni dinlemeyince bir şey yapamadım.Üye,Furkan tarafından azarlanınca bir daha siteye girmedi.
Ağustos'un son haftasında İstanbul'a tatile gidecektim.Gideceğim gece Ben TrCp'de editör,Furkan ise Cptrtr'de yönetici olmuştu.Siteyi artık güvenerek Furkan'a bırakabilirdim.İstanbul'a giderken o gece otobüste hep siteyi,yapacağımız yenilikleri,bulacağımız üyeleri,atacağımız mesajları ve bunlarla ilgili bir sürü konu düşündüm.
İstanbul'a vardığım zaman hemen siteye baktım.Sağolsun Furkan yokluğumu hissettirmemiş,yeni konular açmıştı.İstanbul'u dolaşacağım için siteyle ilgilenmeye vaktim olmuyordu,sadece eve gelince gece bakabiliyordum.Siteye üç yönetici yetmiyordu,yetkililere de ihtiyacımız vardı.
Siteyle ilgilenen bir üye gelmişti.Kurallardan haberi olmayan Atal222 lakâplı bir üyeydi bu.Sitedeki hiçbir kuraldan haberi yoktu.Kuralları okumasını istedim ve gösterdim fakat bazı kuralları anlamadığı için kural ihlalleri de oluyordu,o zaman da uyararak öğrenmesini sağlıyordum.Yetkili olmak istediği zaman başvuru yapmasını söyledim.Başvuruda isminin Mert Arabacı olduğunu söylemişti fakat E-Posta adresine baktığım zaman isminin Ataberk olduğunu öğrendim.Onu o günden sonra Ataberk diye çağırınca isminin Ataberk olduğunu inkâr etmemişti.
Ataberk'in site işleri hakkında hiçbir bilgisi olmadığı belliydi.Gerekli gereksiz konu kilitliyor,bunun yanlış olduğunu söylediğim zaman kendi mesajını silerek benim mesajlarımın mesaj seli olmasını sağlıyordu.3 kere bunu yapmıştı.Sonuçta Ataberk'ten memnun değildik fakat yetkiliye ihtiyacımız olduğu için bunu belli etmemeye çalışıyorduk.Yetkiliye ihtiyacımız çok büyük olduğu için Ataberk,destek ekibine girdikten iki gün sonra deneme denetleyici olmuştu.Birkaç gün sonra da Ataberk,yarışmayla kazanılan Ajan rütbesi için başvuru yapmıştı.Hiçbir yarışma kazanmadığından dolayı Furkan ile ben başvurusunu reddettik fakat Murat onu çoktan Ajan yapmıştı bile.Bu hatasını sert bir dille anlatınca Murat,işine karışılırsa kötü şeyler yapacağından söz etmişti.Çok kızmıştım fakat olay çıkmasın diye konuşmak da istememiştim.Ataberk'in yediği haltlardan sonra Murat da hatasının farkına vardı ve Ataberk'in Ajan rütbesini almıştı.
Diğer gün sabah kalktığımda TrCp'ye girdim.Cptrtv'den Furkan'ı atan yönetici Utkuseben TrCp'ye üye olmuş,Furkan da onu yönetici yapmıştı.Furkan'ın böyle bir adaletsizlik yapmayacağına,bunun mutlaka bir sebebinin olduğuna inanmıştım.Öyleydi de.Furkan'a sorduğumda Utkuseben'in TrCp'ye domain alacağını ve bunun için de onu yönetici yapmak zorunda kaldığını söylemişti.Utkuseben domaini bir hafta sonra alacağını söylemişti.Her gün bir heyecan oluyordu,gözler sitenin üstündeydi.Gün geçtikçe heyecan da artıyordu ve artmaya devam edecekti.
Ardından Murat ile Messenger'da konuştuk.Konuşurken bir arkadaşını davet etmişti.Bu arkadaşı Ogün idi.Üç aylık görüşmemenin etkisiyle "Ooooo Türklük nerelerdeydin yav?" diyerek samimi bir ifadeyle yaklaştı.İşte hâl hatır felan sorarken Murat fazla uzatmadan konuya geldi ve Ogün'ün Cptrtr'de yönetici olmasını istedi.Sakıncasını görmediğimden kabul ettim.Site artık daha da bir yenilenmişti.Yeni logolar,tasarımlar,yenilikler derken Ogün'ün hünerlerini tekrardan hatırlamış oldum.Ogün bir yandan da TrCp'ye üye olmuş ve hemen çalışmaya başlamıştı.Rütbesini de anında almıştı.Furkan ile araları da bayağı iyiydi.
Tarih 29 Ağustos idi.Bugün hiç anımsamak istemeyeceğim çok kötü bir şey olmuştu.Hepsi de Murat'ın egoistliği ve cahilliği yüzündendi.O gün akşam siteye girdiğimde rütbemin alındığını farkettim.İçimden "Ne oluyor lan?" dedikten sonra bunun hata olduğunu düşündüm fakat Ataberk "Geçmiş olsun." diye zırvalayınca bunun kasıtlı yapıldığını anladım.Murat,eski yöneticiler geldiğinden dolayı Furkanla benim yöneticiliğimi elimden almış ve rütbemizi siteyle ilgilenmeyen Dartz ve Ali hıyarına verip bunu duyurularda belirtmişti.Çok kızmıştım fakat sitede rütbe için kalmadığımdan dolayı sesimi çıkarmadım.Aslında iş rütbeyle ilgili değildi,iş emekle ilgiliydi.Onlar siteye ilgilenmiyor ve geldiği anda biz rütbemizden oluyorduk.Bunun adaletsizlik olduğunu benim gibi Furkan da biliyordu fakat o benim gibi susmamıştı,siteyi ayağa kaldıracak bir düzeyde kızgınlığını belirtmiş ve bu lanet haksızlıktan söz etmişti.Murat bizi anlamak yerine Furkan'ı siteden atmıştı.Murat'a yaptığı hatalardan söz ettim,dinlemedi bile.Furkan ise haklı olduğundan ondan sadece sabretmesini istemiştim fakat o benim gibi susacak bir insan değildi.Hakkını savunduğundan dolayı atılmasına sabredecek değildi ya.Ondan bunu istediğim için çok utanmıştım.
Dartz tekrar yönetici olunca kendini bir b.k sanmaya başladı,rütbemi aldığından dolayı kendini benden üstün görüyordu.Önüne gelen her konuyu s.kindirik mazeretlerle kilitliyordu,bu da siteyi yavaşlatıyordu.Sitede bir sürü grubu silip,konuları kilitledikten sonra gereksiz yere bir sürü grubu da silip kendine Kurucu ve Takım Lideri rütbelerini verdi,sonra da s.ktir olup gitti.Zaten ona da yediği haltlardan sonra bırakıp gitmek yakışırdı,bunu anlamıştım.
Furkan kardeş siteliği bitirdi ve başka bir kardeş site buldu.İki taraf arasında kalmıştım.Bir tarafta dostum,bir tarafta emeklerim,hayallerim ve umutlarım vardı.Küçücük bir şey benim bu kararımı büyük ölçüde etkileyecekti.En başta ikisini de bırakmak istedim fakat yapamadım,yapamayınca da ikisinden de vazgeçmeyerek yoluma devam ettim ne zaman ki Furkan Murat'a iftira atıncaya kadar.Buna kızdım ve Furkan ile konuşmamaya karar verdim.Dostluğu atmıştım bir kenara,kimin umrundaydı ki dostluk!Furkan'dan beni TrCp'den atmasını istemiştim,o da atmıştı.TrCp ile ilişkim böyle bitmişti sanırım.
Ağustos ayını da böyle geçirmiştik.Sonunda yaşanılan o olaydan sonra her şey mükemmeldi.Sadece Ağustos ayında 183 üye olmuş,4000. mesaj da gecikmemişti.TrCp'nin yavaşlayacağını düşünmüştüm fakat Furkan'ın azmini görünce bu azimle Furkan'ın hiçbir engelin arkasında kalmayacağını görmüştüm.
Bir iki gün sonra Furkan ile yeniden barışmıştık.Yediğim haltı Furkan fazla önemsememişti galiba.O samimi havayla konuşmaya yeniden başlamıştık.Böyle konuşurken canımız sıkılmaya başlamıştı.Bir özür bile dilemeyen pezevenk olarak Cptrtr'ye dönüp baktım."Oha lan." dedim kendi kendime,bir baktım 4000. mesajı atmışız.3000.'yi ne ara atmıştık?
Bir kahpeliğin,bir şerefsizliğin,bir köpekliğin,bir arkadan vurmanın izi vardı bugün.Tarih 4 Eylül.TrCp'ye girdiğimde tüm forumların silinmiş olduğunu görmüştüm.Galiba Furkan bu olanlardan sonra siteyi kapatmıştı.Furkan'a sorduğunda forumların silindiğinden haberi olmadığını söyledi.Ne olduğunu öğrenmek için siteye bakmaya başladık.Furkan yönetim panelinden bunu Utkuseben'in yaptığını öğrenmişti.Bense galeriye baktığım zaman Utkuseben'in "Site Hacked" isimli resmini görmüştüm.Resimde bir dans eden penguen vardı.Neşesini belirtiyordu böylece.Resmin altında ise "Eeee kimin marifeti.Emeklerim,üyelerim ve tasarımlarım çalınırsa sonucu bu olur." diye not eklemekten de çekinmemişti.Furkan'ın başarılarını çekemeyen bir tek aec değilmiş demek.Furkan da bu olaydan sonra umudunu kesmişti siteden.O günden sonra Utkuseben şerefsizine Uykuseven demeye başladık.Ayrıca neden bilmiyorum fakat Ogün ile Furkan çok iyi anlaşırlarken birden düşman oluvermişlerdi.Furkan,onun yönetici olmak istediğini ve yapmazsa siteyi hackleyeceğini söylediğini söylemişti.Siteye son üye olan Lolman isimli üye de Ogün'ün fazladan bir hesabıydı.Galeriye resmi o koymuştu fakat not,Uykuseven'in hesabından yazılmıştı.Furkan Lolman'ın yani Ogün'ün siteyi hacklediğine inanıyordu.Bu inancına bayağı tepki göstermiştim.Uykuseven'in yaptığını biliyor ama buna inanmak istemiyordu çünkü aralarında çok iyi bir arkadaşlık vardı.Uykuseven'in hırsının,kıskançlığının ve başarı hazmedemeyişinin etkisini kabul edemiyordu bir türlü.İşi zamana bırakmaya karar verdim.
Ve en acısı da neydi biliyor musunuz?O gün,Uykuseven'in yönetici olduğu yani domainin geleceği gündü.Herkes heyecanla siteye girince sadece tüm emeklerin,bağların,iletişimin yok oluşunu gördüler.Sevinçli heyecanların kederli çöküşlere dönüştüğü gündü o gün.Bir daha anımsamak istemeyeceğim bir gündü o gün...
--------------------------------------------------------------------
Eylül'e girmeden önce siteye Cixmert diye birisi üye olmuştu.Özel mesaj yoluyla yetki istemişti.Başvurusunu yaptıktan sonra destek takımına almıştık onu.Yine başka bir gün özel mesaj yoluyla E-Posta adresimi istemişti.Vermiştim.Ekledikten sonra bana oyunla ilgili sorular soruyordu.Sorularını yanıtladıktan sonra nasıl paralı üye olan bir penguen bulacağını sormuştu.Penguen hacklemesini öğrettim.Sonra kendisinin de birkaç paralı üyelikli penguenleri olmuştu.Fakat gün geçtikçe resmiyetten uzaklaşıyorduk konuşmalarda,hatta samimi söylevlere bile başlamıştık.İşte o zaman anlamıştım ki o iyi bir bireydi,konuşmalarında ne Ataberk'inki gibi yalakalık,yapay saygı;ne de bir kendini aşağılama cümlesi vardı.Hatta biliyor musunuz,onunla şu ana kadar bir kere olsun kavga etmedik. Ve Bitti... 855343
He bir de Cpturkeymr lâkaplı Yağmur isimli bir kız katılmıştı siteye.O zamanlar 5. sınıfa yeni geçmişti.Küçüktü ama ilerde sitenin tarihine ismini kazıyacaktı.İyi veya kötü olarak ne farkederdi ki...
Eylül ayına 200'den fazla üye ve 4000'den fazla mesajla girmiştik ama bunlar beni neşelendirmiyordu,bu yüzden hiçbiri zerre kadar umrumda değildi.Ağustos'un sonundaki o tatsız olay,iki siteyi de ayırmıştı.Bununla birlikte 4 Eylül gününde,hoşça anları beraber yaşadığım site TrCp artık sadece gülümseten hüzünlü anılardan ibaret idi.TrCp'nin yıkıldığı Murat'ın kulağına da gitti tabii.Yazılarındaki ifadeler,onun ne kadar mutlu olduğunu gösteriyordu."Yaptığının cezasını çekti." diyerek bu konuyu da kapatmıştı."Ne yaptı da cezasını çekti." demek istemiştim ama vazgeçtim.Eylül'ün başlarında da Ataberk siteye özenip kendisi de bir site açmıştı.Konuları,tasarımları,mesajları kısacası çoğu şeyi çalmıştı.Bununla da yetinmeyip konularımızı Uslanmam forumuna yaymıştı.İşin kötüsü de bu gerizekâlı çaldığı o konuları asla Uslanmam forumundan sildirememişti...
7 Eylül'de okullar açılacaktı.En zor bölüm olan MF(Matematik-Fen) bölümünü seçtiğimden dolayı biraz zorlanacaktım elbet.Hocalarımız 10. sınıfın çok önemli olduğunu sürekli hatırlatıp durmuşlardı 9. sınıftayken.Ben de derslerimi ciddiye almak istedim tabii.Yönetim Kurulu'na da yazmıştım bunu.6 Eylül günü rütbemi bırakmaya karar vermiştim.Geriye yönetici olarak Ogün ve Murat kalıyordu ki Ogün de okul başlayınca siteyle ilgilenemeyeceğini belirtmişti.6 Eylül'den yani rütbemi bırakmadan önce kendime tüm forumları (Yönetim Kurulu gibi önemli forumlar) görebilme yetkisi vermiştim kendime.6 Eylül nasıl geldi inanın anlayamadım.Rütbemi bırakacaktım fakat Murat benden önce davranarak rütbemi bırakma şansını elimden almıştı rütbemle beraber.Farkettim ki Murat -çok görmüş olmalı ki- kendime verdiğim o yetkileri de elimden almıştı.Sonra da dalga geçermiş gibi "Sana hangi bölüm için yetki vereyim?" diye sordu.İstemedim,bundan dolayı da şaşırmıştı zaten.Sitede lanet olası rütbe için kalmadığımı hatırlattım.Ardından yardımım dokunduysa bundan onur duyduğumu söyledim.Yardımımı sadece mesaj olarak gördüğünden "2000 mesaj attın daha ne yapacaksın ki?" demişti.Siteyle o kadar ilgilenmem,yaptığım yenilikler,topladığım üyeler önemli değilmiş meğerse.Ondan yetki istemediğimi fakat özel bir rütbe alırsam sevineceğimi belirtmiştim.Kendisi istediğim şekilde bir özel rütbe yapmaya çalışmıştı ama onu bile becerememişti gerizekâlı.Yöneticiliğimi tekrar vererek "Al sen yap." diyerek Seafight oynamaya gitmişti.Kendim yaptıktan sonra Murat yetkimi almadı,belki ilgilenebileceğimi söyleyerek yöneticiliği bana bırakmıştı.Ben de bırakmak istemedim...
Ve Okullar Açılmıştı Bile...
Okulda ilk gün nasıl diyeyim,hiç beklemediğim bir şekilde geçmişti.Yeni sınıf öğretmenimiz kimyacımızdı.İstediğimiz hocalar da gelmemişti zaten.Tanışmayı beklerdim ama tanışmadık,sadece kimyacımız bu senenin zor olduğunu özellikle kimyaya çalışmamız gerektiğini "Lise 1'in kimyası emeklemekse Lise 2'nin kimyası maraton koşusudur." cümlesiyle uyarmıştı.Bu uyarısından sonra geçen seneki konuların tekrarını yapmıştı.Okula sadece bir paçavra defterle kalem kutusu getirmiştim.Geometri'de de aynı b.k vardı.Tanışmadan iki ders hem de kuru kuru.Sonra Milli Güvenlik vardı,oyun oynadık derste.Felan filan fiskos derken okul bitti,eve geldim siteye girdim.Üç dört mesajdan başka bir yenilik yoktu.O günler normal sıradan geçmişti.Mert,Ogün,Murat ve ben.Derslere asılmam gerekirken sitelere sardım kendimi.Geleceğimi bu siteler kurtarmayacağı gibi karnımı da sanal alem doyurmayacaktı.Bunun farkındaydım fakat bir türlü kalkamıyordum başından,umudum ve o bahsettiğim büyük hayallerim kalkmamı engelliyordu,konular açıp açıp duruyordum bu lanet bilgisayarın başında ama ben şikâyetçi değildim aksine memnundum.Bakalım bu tembellik,bu yaşayış tarzı nereye kadar devam edecekti...
Okul açıldıktan bir hafta sonra Ogün yetkisini bırakmıştı.Siteyle ilgilenemeyeceğini zaten belirtmişti,belki de bundan dolayı ayrılmıştı.Yanılıyordum.Murat,Ogün'ün Cptrtr'ye yaptığı tasarımları çalarak kendi yaptığını iddia edip tasarımların altına kendi ismini yazmıştı.Ogün de doğal olarak buna bozulup Murat ile konuşunca Murat bir de "Lan" kelimesini kullanınca Ogün de bu sitede kalmaktan vazgeçmişti.Haklıydı tabii.Bundan dolayı hiçbir müdahalede bulunmadım.
Bunun haricinde her şey sıradan gidiyordu.Mert ile penguen hackliyor,Ogün ile site mevzuularını konuşuyorduk.Ve yine sıradan bir Eylül'ün son haftasından bir gündü fakat o günü özel yapan şey site karşısında gördüğüm manzaraydı.OnlinePenguins ile kardeş site olmuştuk.Evet,şu Furkan'ın eski kardeş sitesi olan OnlinePenguins.Ve Murat bunu bana sormamıştı bile.Gücenip neden bana sormadığını sorunca "İstersen çıkabiliriz." diye bir öneride bulunmuştu.Sakıncasını görmediğimden konuyu da burada kapatmıştık.
Sitenin kurucusu Tolga Batuhan'ın sitesinde bir sürü alıntılar vardı.Kendime saklamıştım.Tolga Batuhan kendini beğenmiş bir tipti.Cptrtr'yi sürekli eleştirip duruyordu.Bu hâl ve tavırlarına devam edince ben de alıntılarını gösterip kusurlarını yüzüne vurmuştum.Bu hareketten sonra Cptrtr'deki çoğu şeye çalıntı demişti Tolga Batuhan.Karşılık verecektim,ne vardı ki bu gerizekâlı Murat Tolga Batuhan'a toz kondurmamakta kararlı olunca karşılık veremedim.Olay çıkmasını istemedim çünkü hayallerimi gerçekleştirmek için rütbeme ihtiyacım vardı.Bu olaydan sonra Tolga Batuhan özel mesaj yoluyla E-Posta adresimi istedi.Vermiştim.Küfredip tartışacağını sanmıştım fakat sadece tanışmak için eklediğini muhabbet havasından anlamıştım.
Tolga Batuhan dediğim gibi kendini beğenmiş fakat tarz sahibi biriydi.Site işlerinden de bayağı anlıyordu.Photoshop'u da Ogün kadar iyi kullanıyordu.Kendini beğenmiş bir egoist felandı ama nasıl diyeyim,öyle kötü bir çocuk da değildi.En başta sitede Haber Editörü olabileceğini söylemişti ne var ki gerizekâlı Dartz Haber Editörü grubunu da silmişti.Haber Editörü grubunu tekrardan kuracaktım.Grubu kurduktan sonra sıra grubun rütbesine gelmişti.Rütbeyi yaparken Tolga Batuhan "Sonsuza kadar mı bekleyeceğim?" diye şımarıkça söylenmişti.Kendini beğenmiş bir zibidi olduğundan doğal karşıladım ve sabretmesini söyledim.Grubu kurduktan sonra Tolga Batuhan'a rütbesini vermiştim,ne var ki siteye ne bir haber koydu,ne de siteyle ilgilendi.Bu durumdan dolayı bir iki hafta sonra rütbesini almak zorunda kaldık.
Tarih 29 Eylül 2008 idi.Bugün 15'i doldurup 16'ya geçtiğim bir gündü.15 yaşında idim artık.Tüm arkadaşlarım kutlamıştı bu doğum günümü.Mert,Orkunjames,Yiğit hatta Murat bile kutlamıştı fakat Furkan kutlamamıştı.Bozulmuştum fakat sadece söylendim kendi kendime:"Vay be...".
Eylül'ün son haftasında ise Ali Deniz isimli bir üye gelmişti.Yine özel mesaj yolu ile yetki istemişti.İhtiyaçtan dolayı başvurusunu yaptıktan dolayı rütbe vermiştik kendisine.
Ekim ayına gelmiştik bile.Ay başında siteye yeni üye olan bir üyeden bir özel mesaj almıştım.Bu özel mesajı gönderen kişi Ataberk olduğunu itiraf etmişti.Hesabının açılmasını istiyordu.Açmadan önce Murat'a danıştım.Düşünmeden reddetti.Biraz konuşmanın etkisiyle kararını değiştirebilmiştim fakat yine de Ataberk'in o özenti sitesini kapanmasını istemişti.Ataberk sitesini kapattıktan sonra hesabını açmıştık.Rütbe konusuna gelince en baştan başlayacaktı,bu da onun cezası olacaktı...
Ekim'in ikinci haftası Tolga Batuhan kardeş sitelikten çıkmak istediğini söyleyerek sebebinin bizimle ilgisi olmadığını belirtmişti.Reklamımızın kapladığı yeri başka bir şey için değerlendireceklerdi.Kardeş sitelikten çıktıktan sonra yine kardeş sitesiz kalmıştık.
Sıkıntıdan Yetkinforum'u karıştırıyordum.Yetkinforum'u karıştırırken bir konu dikkatimi çekmişti.Bu konuda hacklenen,forumları silinen,üyeleri dağıtılan bir sitenin nasıl eski hâle getirieceği anlatılıyordu.Aklıma hemen Furkan'ın Uykuseven tarafından kahpece çökertilen sitesi geldi.Furkan'ın sitesinin aslında geri alınarak kurtarılabileceğini öğrenince çok sevinmiştim.Yetkinforum'da Aletler yöntemiyle siteyi kurtarabilecektik.Mutluluğum bu haberi Furkan'a verene kadar devam etmişti,Furkan'ın da bana dediği cümle karşısında mutluluk olmuştu umutsuzluk.Furkan şifreyi unutmuştu,tek sorun bu.Zaten daha önce şu Arda da kurtarmak istemiş siteyi fakat Furkan şifreyi unuttuğundan dolayı kurtaramamışlardı.Siteyi kurtardığımızda sitenin ilerlemesini düşünmesini istediğimde Furkan şifreyi hatırlamıştı.Siteyi görmeyeli iki ay oluyordu.Evine birkaç aydır gitmeyen adamın evine gittiği zamanki hissettiği duyguları hissetmiştim adeta.Siteyi Furkan kurtarınca öyle götüm kalkmıştı ki sanki sitenin kahramanı benmişim gibi hissetmiştim.Furkan beni sitenin yöneticisi yapmıştı,ayrıca Kurucu rütbesini de benimle paylaşmıştı.Büyük bir onurdu bu.Site kurtulduktan sonra Cptrtr ile TrCp'nin kardeş siteliğini tekrardan kurmak istedim.Furkan da sakinleştiği için kabul etti fakat Murat yediği haltlara rağmen özür bekliyordu.Barışmalarını elbet ben de istiyordum ama ikisinin de birbirinden özür dileyerek barışmasını bekliyordum ama olmadı.Furkan haklı olduğunu bildiği hâlde Murat'tan özür dilemişti.Bunun nedenini inanın ki bilmiyorum,sormaya da hiçbir zaman yüzüm olmamıştır.Kendimden iğrenmiştim o an."Neden site kurtarılınca site kardeşliğini anımsattın,anımsattın da Murat ukelalığa devam edince niye arkadaşını 'Hayır Furkan haklı sen haksızsın.' diye savunmadın?" diye kendimi içten yiyip bitirmiştim fakat bunu da hakkediyordum.Haklı arkadaşımı özür diletecek konuma getirmeyi bile başarmıştım.Üzgündüm,pişmandım ve en önemlisi de kendimden iğreniyordum.Düşünüyordum da,insanın benim gibi dostu olduğu zaman düşmana ihtiyacı olmuyor...
Başka bir tarih ise 17 Ekim 2008 idi.Bugünse Furkan'ın doğum günüydü.Kutlamamaya niyetliydim.Site işleriyle ilgilenirken Furkan bana hayvan demişti Messenger üzerinden.Nedenini sorunca doğum gününü kutlamadığımdan dolayı dediğini söylemişti.Kızarak onun da benim doğum günümü kutlamadığını söyleyince ottan b.ktan bir sürü şeyi bahane etti.Hem bozulmuş hem üzülmüş hem kırılmış hem darılmış hem de kızmıştım."İyi be kutlu olsun." diye tersleyerek kutlamıştım ama o benim kırıldığımı bile anlamamıştı.
Ekim'in son haftasında Ogün Club Penguin Ailesi'ni kurmuştu.Güzel bir siteye benziyordu.Sitenin ilk üyelerinden biriydim.Birkaç paylaşım yardımında bulunmuştum.Site henüz gelişmemesine rağmen güzel bir sohbet havası vardı sitede.Bakalım ilerde ne olacaktı?
Cptrtr'de yarışmaları da ben düzenliyordum.3. Site Yarışması'nı hazırladıktan sonra başta bahsettiğim Yağmur yarışmayı kazandı.Bundan sonra ise Murat,Yağmur'a yetki vermeyi teklif etti,Yağmur da bunu kabul edince başka bir yetkili daha bulmuştuk.
29 Ekim yaklaşıyordu.Ben ise daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapmayı planlıyordum.Bu güne özel logo yapacaktım.Bilgisayarımda buna özel bir program bile yoktu.Photoshop'u yüklediğimde bana çok karışık geldiğinden Photoshop'u kullanamadım.Bunun üzerine Murat'ın önerisi ile Photofiltre programını kullandım.Biraz daha basit bir programdı.Logoyu hazırlamıştım ama daha ilk logom olduğundan biraz kötü gibiydi.Solunda bir ****** resmi,sağında ise Türk Bayrağı vardı.Ortasında ise Arial yazı tipi ile yazılmış bir Club Penguin TRTR yazısı mevcuttu.Herkes beğenmişti,hatta Photoshop'ta en az Ogün kadar iyi olan Mert bile bir eleştiride bulunmamıştı.
Kasım ayı Terazi burcunun en başarılı olduğu ay olduğunu bir yerden okumuştum.Nasıl diyeyim,bunun aslında burçla ayla veya diğer batıl zımbırtılarla ilgili olmadığını sonradan öğrenecektim,ne var ki biraz daha erken öğrensem...
Kasım ayıyla beraber,bizim sınavlarımız da başlamıştı.Sınavlarla pek ilgilenmedim açıkçası,daha çok site ile ilgileniyordum.Zaten sonuçlardan da bu anlaşılıyordu.80'lik olan kimyamı 53'e düşürmüştüm.Fizikten hayatta almadığım kadar kötü bir not olan 40,İngilizce yine idare ederdi ama en kötü notum olan 85'i almıştım.90'lık Matematik 70,hatta Edebiyat'tan da 25 almıştım.Gerçi o notu almamda Edebiyat hocamızın suçu vardı,28 kişilik sınıfımızda 11 kişinin aidatı yatırmadığını öğrenince soruları elle yazdırmıştı.Bize 25 dakika kalmıştı.Bayağı kızmışımdır o zaman ona.Tek tesellim ise biyoloji ve geometri notlarımdı,onlar ise kolay olduğundan birinden 90 diğerinden 85 alabilmiştim.
Derslerim,geleceğim,istikbalim...Hepsini şu an feda etmiştim siteye.Neyse,nasıl olsa ikincileri üçüncüleri vardı bu sınavların öyle değil mi?
Bununla da bitmemişti tabii.Cixmert Kulüp Penguen'i bıraktığını söyleyerek siteden ayrılmıştı.O kadar ikna etmeye çalışsam da edemedim.Ayrılmadığını söylemişti aslında ama onu sitede gittiğini söylediği günden sonra iki üç kere ya gördüm ya görmedim.
Bu arada TrCp iyicene durgunlaşmıştı.Eski üyeler siteye girmiyordu.Siteye bakıyordum ama eskisi kadar çok değil.Yönetici olmuştum,her türlü yetkim vardı fakat sorumluluklarımı daha çok Cptrtr'de yerine getiriyordum.Paylaşımları da yenilikleri de koyuyordum her iki siteye,her zamanki gibi.Aslında birçok üye gelmişti siteyle ilgilenen fakat sitenin eski tadı yoktu.Ağız tadıyla konuşup dertleşmemiş,bir konudaki duygu ve düşüncelerimizi anlatmamız veya ifadelerle yaptığımız konuşma diyalogları,hiçbiri yoktu.Furkan da o aralar bayağı düşünmüştür siteyi kapatmayı zaten.Ben kapatmamasını istiyordum,diğer basit beyinli gerizekâlı üyeler de öyle...
Ha size bahsetmeyi unuttuğum biri var aslında.Bir çocuk vardı,isminin Lugo Nugnes olduğunu söylemişti.Amerikalı olduğunu da ekleyerek hem de.İnandırıcı gelmemişti.Gerçeği sonradan öğrenecektik zaten,bundan kuşkumuz yoktu.17'sinde TrCp'ye üye olan Lugo,22'sinde de Cptrtr'ye üye olmuştu.TrCp'de takıldı bir aralar,biraz süre geçtikten sonra yetki almıştı.Cptrtr'de de aynı ilgiyi göstermişti,zaten Cixmert gittiğinden dolayı yetkili açığımız daha da artmıştı.Aralık ayının başlarında özel mesaj yoluyla yetki isteyip istemediğini sormuştum Lugo'ya.

En son Martı tarafından Çarş. Mayıs 12, 2010 11:07 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 29 kere değiştirildi
https://sohbetmekani.yetkinforum.com

Ve Bitti...
1 sayfadaki 1 sayfası